Az elektronikai hulladék veszélyei

Az ENSZ jelentése szerint 2014-ben közel 42 millió elektronika hulladékot termeltünk. Néhány év múlva akár az 50 milliót is elérheti, amely súlyos problémákat okozhat környezetvédelmi szempontból.

Olyan szerkezetek, amelyek hálózati árammal elemmel vagy akkumulátorral működnek, idővel elektromos hulladékká válik. Ezek lehetnek kis méretű elektronikai eszközök, például mobiltelefon, de vannak szoba nagyságú berendezések is (telefonközpont).

A hulladék 50%-át a háztartási berendezések, irodai eszközök alkotják. Hulladéktermelésben nemzeti megoszlás alapján az USA jár az élen, majd őt követi Kína és Japán.

Magyarországon átlagosan 120 ezer tonna elektronikai hulladék keletkezik, és ennek, kevesebb, mint a fele kerül visszagyűjtésre és megfelelő kezelésre, illetve újrahasznosításra.


Ezekben az elektronikai eszközökben szinte mindegyik környezetre káros nehézfém megtalálható, különösen az akkumulátorok esetében. Az akkumulátor ólomtartalma miatt különösen veszélyes, az emberi szervezetbe jutásával gyomorbetegséget és izombénulást is okozhat.

Kutatók szerint az elektronikai hulladék kezelése eltérő az egyes országokban, amely összefüggésben van az adott terület gazdasági helyzetével. Egy közepesen fejlett országban – köztük Magyarországon –  a társadalom tagjai ritkábban cserélik le elektromos eszközeiket.

A fent említett problémák kezelésére nyújthat megoldást az akkumulátor regenerálás, amely egyrészt csökkentheti az elektromos hulladék mennyiségét, másrészt megoldást nyújt azoknak a targonca akkumulátort használóknak, akik nem akarnak milliós nagyságrendű összeget kiadni egy újra, ha még a régi felújítható felmerülő összeg 35-40 %-ért.


Elérhetőségek



Nyitvatartás

  • Hétfő - péntek: 7:30 - 16:00